ETICKÝ KODEX TRENÉRA (vydáno trenérsko-metodickou komisí ČAST)
1.Úvod: -Etický kodex trenéra stolního tenisu vychází ze základních principů „Etického kodexu sportovce“, který schválila trenérská sekce při Českém olympijském výboru. -Trenér má nezastupitelnou roli ve výchově hráčů a to nejen ve zdokonalování jejich sportovních dovedností, ale také v ovlivňování jejich chování, názorů a postojů a tak se stává jeho etické uvědomění základním aspektem kvality práce.
-Etický kodex trenéra stolního tenisu by měl být závazný pro trenéry pracujících na všech úrovních a souhlas každého trenéra s tímto dokumentem by měl znamenat ztotožnění se s jeho obsahem.
2.Obecné etické zásady: -Trenér respektuje jedinečnost každého hráče bez ohledu na jeho původ, etnickou příslušnost, rasu či barvu pleti, mateřský jazyk, věk,zdravotní stav, sexuální orientaci,ekonomickou situaci, náboženské a politické přesvědčení. -Trenér respektuje právo každého hráče na seberealizaci v takové míře, aby současně nedocházelo k omezení stejného práva u druhých osob při realizaci společného cíle. -Trenér pomáhá hráčům, případně týmům svými znalostmi, dovednostmi a zkušenostmi při jejich sportovním i osobnostním rozvoji v jednotě s pravidly fair play. -Trenér musí při vykonávání trenérské činnosti dávat přednost své profesionální zodpovědnosti před soukromými zájmy. -Trenér vykonává každodenní činnost na nejvyšší možné odborné úrovni. -Profesní etika trenéra je neslučitelná s šířením urážek, pomluv nebo nepodložených obvinění hráčů a hráček/dále jen hráči/ ,svých kolegů trenérů, svazových či jiných sportovních orgánů, klubů i kohokoliv jiného. -Profesionální trenér stolního tenisu se musí chovat tak, aby svým jednáním nediskreditoval ani nepoškodil prestiž trenérského povolání -Povinností trenéra je vyvarovat se všeho, co se neslučuje s etickou normou chování a co může ve sportovní veřejnosti zavdat důvod k podezírání z předpojatosti či neobjektivnosti. -S vykonáváním činnosti sportovního trenéra je neslučitelné korupční jednání, podvodné jednání všeho druhu, nebo nedodržování zákonů. -Trenér nezkresleně prezentuje svou práci v médiích a na veřejnosti. -Profesionální trenér stolního tenisu se nesmí dostávat do střetu zájmů při vykonávání svých dalších aktivit.
3.Pravidla etického chování trenéra ve vztahu k hráčům: -Trenér je svým chováním příkladem pro své svěřence. -Trenér vede hráče k vědomí odpovědnosti za sebe samé. -Trenér jedná tak, aby chránil důstojnost a lidská práva svých svěřenců. -Trenér pomáhá rozvíjet potenciál hráčů podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. -Trenér dbá vedle důrazu na výkon a výsledek také na zdraví svých svěřenců.
4.Pravidla etického chování trenéra ke svému zaměstnavateli: -Trenér odpovědně plní své povinnosti vyplývající ze závazků k jeho zaměstnavateli. -Trenér se ve své každodenní praxi snaží ovlivňovat pracovní postupy a jejich praktické uplatňování ve prospěch společného cíle se zaměstnavatelem.
5.Pravidla etického chování trenéra ke svým kolegům: -Trenér respektuje rozdíly v názorech i praktické činnosti kolegů, i v případě,že se s nimi neztotožňuje. -Trenér respektuje znalosti, zkušenosti a výsledky svých kolegů a ostatních odborných pracovníků, vykonává a prohlubuje spolupráci s nimi a tím zvyšuje kvalitu své trenérské odbornosti. -Kritické připomínky k názorům či činnosti svých kolegů vyjadřuje v takových situacích a takovým způsobem, aby neposkytl třetím osobám možnost posuzovat činnost kolegů v nesprávných souvislostech. -Trenér se vyhýbá kritice svých kolegů v médiích.
6.Pravidla etického chování trenéra ve vztahu ke svému povolání a odbornosti: -Trenér dbá o udržení a zvyšování prestiže svého povolání. -Trenér se snaží o udržení nebo zvýšení své odborné úrovně celoživotním vzděláváním, využíváním odborných znalostí a dovedností svých kolegů a jiných odborníků či praktiků, případně uplatňováním nových přístupů a metod. -Trenér se snaží působit na to, aby trenérskou činnost neprováděli nekvalifikovaní jedinci. -Trenér spolupracuje při vzdělávání trenérů, své znalosti a dovednosti dává ve prospěch všech ostatních trenérů.
7.Pravidla etického chování trenéra ve vztahu k rozhodčím: -Trenér respektuje rozhodčí jako neoddělitelnou součást sportovního klání a vede k tomu i své svěřence a spolupracovníky. -Trenér nenechá bez povšimnutí výkony rozhodčích, u nichž může prokázat jejich účelovost a důkazy otevřeně předloží oprávněným složkám.
8.Pravidla etického chování trenéra ve vztahu k soupeři: -Trenér dává veškeré své znalosti, dovednosti, kreativitu a invenci ve prospěch naplnění cíle-překonat soupeře, při tom, ale s vědomím plného respektu vůči soupeřům a v mezích vytýčených pravidly. -Trenér uznává soupeře jako entitu, kterou se snaží porazit pouze způsobem vytýčeným pravidly a v duchu fair play. -Trenér má ke svým soupeřům respekt i mimo sportovní zápolení.
|